x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

לימודי הנדסת תעשייה וניהול - מהנדס בתפקיד ניהולי

תאריך: 25/05/2010 10:24   מחבר: מערכת האתר

הנדסת תעשייה וניהול היא כנראה תחום ההנדסה הצעיר והדינמי ביותר מבין כלל תארי ההנדסה הקיימים. בעולם תעשייתי ופרודוקטיבי כשלנו, הצורך באנשים שיפתחו שיטות ייצור טובות יותר, יוזילו את עלויות הייצור או יגבירו את קצב התפוקה, הופך גבוה יותר ויותר.

בוגרי התואר בהנדסת תעשייה וניהול עונים על צורך זה כשעיקר יתרונם הוא מימוש הכשרתם הטכנולוגית בתוך עולם העסקים. במילים אחרות, מטרתו של מהנדס תעשייה וניהול הוא להגדיל את גרף הרווחיות של מקום עבודתו תוך שהוא משתמש במודלים מתמטים והנדסיים, לכן אם אתה בעל יכולות אנליטיות אבל רוצה למצוא את עצמך גם בעולם הכלכלה והעסקים - זהו בהחלט התואר בשבילך.  

מסלול לימודים והכשרה בהנדסת תעשייה וניהול

כפועל יוצא ממהותם של הלימודים, הכשרה של מהנדסים לעולם התעשייה והעסקים, מתבקשים הסטודנטים להתמקצע הן בתחומי ההנדסה הרבים, כלומר לימודים ריאלים במהותם, והן בתחומי מדעי החברה, כמו התנהגות ארגונית, שיווק, ניהול וכו'. משום שלא מדובר בתחום הנדסי טהור, ניתן להגדיר את הלימודים בתואר כקלים יותר בכל הקשור לרמה האנליטית וההנדסית, אך חשוב לציין כי בוגרי לימודי הנדסה בתחום תעשייה וניהול הם מהנדסים לכל דבר ועניין.

אם בכל זאת קיים בך רצון להתמקצע כמהנדס אך תחום ההנדסה מרתיע אותך, יתכן שתואר זה הוא בהחלט אופציה נכונה עבורך. בנוסף, קיימת אפשרות לבוגרי הנדסת תעשייה וניהול לעבור מסלול אל לימודי הנדסת תוכנה או לימודים הנדסיים דומים ולסיים תואר ראשון בתחומי הנדסה אחרים ביתר קלות.
 
אורכו של תואר בהנדסת תעשייה וניהול הוא ארבע שנים, כאשר ברוב המכללות בארץ קיימים שני מסלולי לימוד עיקריים, מסלול מערכות מידע או מסלול ניהול ויצור. כמו כן קיימת אפשרות ללמוד לתעודת הנדסאי תעשייה וניהול. ישנם שני סוגים של תארים אקדמיים בתחום ההנדסה, כאשר בחלק ממוסדות הלימוד מוכשרים בוגרים במדעים (BSc) ובחלק אחר מוכשרים בוגרים בטכנולוגיה (BTech).

חשוב להבהיר כי ההבדל היחיד בין התארים הוא באפשרות להמשיך לתואר שני, אשר קיימת לבוגרים במסלול המדעי בלבד. ההכשרה עצמה אינה שונה וכך גם הביקוש בשוק העבודה, כך שמומלץ שהשיקול המרכזי שיעמוד בפני המתבטים יהיה הרצון להמשיך לתואר שני בלבד.

מוסדות בהם ניתן ללמוד הנדסת תעשייה וניהול

כמעט בכל האוניברסיטאות ניתן ללמוד את התואר, וביניהם אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, הטכניון בחיפה. כיום ניתן גם ללמוד את התואר במגוון מכללות הפרוסות ברחבי הארץ כגון שנקר, המכללה למנהל, רשת אורט, ספיר וסמי שמעון בדרום.

סיימתי ללמוד, מה עכשיו?

כפי שציינו תחום הנדסת תעשייה וניהול הוא תחום צעיר, דינמי ורלוונטי יותר מתמיד. נכון להיום, כמעט כל חברה שמכבדת את עצמה וכל גוף ציבורי או ממשלתי מחזיקים מערך של מהנדסי תעשייה וניהול בתפקידים יעודים או בתפקידי ניהול ופיקוח, כשהם מכוונים לפיתוח וייעול של ארגון ושיטות העבודה בחברה, שיפור וייעול של פס היצור ועוד.

יתרון נוסף למהנדסי תעשייה וניהול הוא קשת התפקידים שהם יכולים לבצע. כפועל יוצא מהתחום רחב היריעה שהם התמקצעו בו במהלך התואר, מהנדסי תעשייה וניהול מוצאים את עצמם בתפקידים מגוונים כגון מנהלי כוח אדם, מנתחי מערכות ייצור, מנהלים תפעוליים בכירים ועוד, העובדה כי בוגרי התואר מחזיקים באמתחתם הכשרה ניהולית והנדסית כאחד מקנה להם יתרון עצום על פני מתחריהם.

אז אם אתה מעוניין לקבל הכשרה כמהנדס ובמקביל לקבל ידע רב ומגוון בעולם התעשייה והעסקים, אם חברות ענק כגון אל-על, מייקרוסופט ודומיהם הם מקומות עבודה בהם אתה חפץ לעבוד, וכמובן אם הכשרה נוספת בתחום הכלכלה ומנהל עסקים נמצאים בתוכניות שלך - תואר בהנדסת תעשייה וניהול עשוי להיות התואר בשבילך. בהצלחה!

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
לימודי הנדסת מערכות מידע - עושים סדר בארגון - לימודי הנדסת מערכות מידע מקנים לסטודנט ידע בהקמה ופיתוח של מערכות מידע בארגון. קראו על תנאי הקבלה, מסלולים ומוסדות הלימודים.
לימודי הנדסה באוניברסיטת תל אביב - במרכז העניינים - היתרון בלימודי הנדסה במוסד לימודי מרכזי כמו אוניברסיטת תל אביב הוא באפשרות לבחור מבין מגוון רב של מסלולי לימוד ותארים.
לימודי הנדסה באוניברסיטה הפתוחה - לימודים בקצב שלך - עסוקים ורוצים ללמוד הנדסה? האוניברסיטה הפתוחה מציעה לכם ללמוד הנדסה בקצב שלכם, במסגרת קורסים של למידה עצמאית.
לימודי הנדסה בשנקר - יד ביד עם התעשייה - בית הספר להנדסה של שנקר מציע תואר ראשון בהנדסה בחמישה מסלולי לימוד שונים. קראו על המוסד, המסלולים ותנאי הקבלה.
משלבים לימודים ועבודה - לימודי הנדסה במכללת רמת גן - מכללת רמת גן משלבת בין לימודים במכללה לתואר מהנדס של האוניברסיטה הפתוחה. קראו על אפשרויות הלימוד בכתבה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור